یک تحلیل جهتدار از سریال لاست

* فکر میکنم خیلی از شماها تا به حال سریال لاست رو دیدید. چند وقت پیش یکی از دوستام این فایل صوتی رو که تحلیل دکتر عباسی از این سریال هست رو داد که گوش کنم. اگه سرعت اینترنتتون بالا نیست و نمیتونید گوش کنید، اینجا متن این فایل صوتی هست که حرفهای ایشون رو درباره این سریال در دانشگاه سوره آورده و میتونید بخونید.
اگه فرض کنیم که اونطوری که میخوان بگن، همه یا بخش زیادی از حرفهای ایشون درست باشه، به نظرم لاست باید برای سازنده و سرمایه گذارانش سریال موفقی محسوب بشه و این ایراد هنوزم به برنامه های تلویزیون ما وارد هست که سطحی هستند و شعور مخاطب رو دست کم میگیرند. هرچند استثنائاتی هم هست. من این کامنت رو موقعی که اون پست رو نوشتم، خیلی پسندیدم.

* راستش من چندان دکتر عباسی رو نمی شناسم، اما خوب با خوندن همین تحلیل میشه چیزهایی درباره تفکرش فهمید. به هرحال من تا این حد دنبال تئوری توهم توطئه نیستم! سریال لاست رو هم یه سریال صیهونیستی نمیدونم! لاست یه سریال آمریکایی هست که طبعا برای خودش اهداف خاصی رو دنبال میکنه، به همون صورت که سریالهای ما (با مخاطبین محدودتر) در تلویزیون دنبال میکنن.
من قبلا هم نوشتم که خیلی جذب این سریال نشدم. تا سیزن ۳ تقریبا کامل دیدم و سیزن ۴ هم آخرهاش رو کامل دیدم و دیگه دنبالش نکردم (برام دیگه جذابیتی نداشت) اینکه دلم میخواد این تحلیل رو بخونید، به معنای قبول همه حرفهاش نیست. برای من به شخصه اون بخش از حرفهاش جالب بود که راجع به اسامی و رفتارهای شخصیت های این سریال و ربطش با فلسفه و علوم انسانی هست. واضحه که من نمیتونم تشخیص بدم تا چه حدی حق با ایشون هست چون رشته ام فلسفه نبوده. برای همین دلم میخواد درباره اش بحث کنیم که آیا این ارتباطی که نام میبرن حقیقتا وجود داره؟ به نظر شما چقدر آگاهانه بوده؟

۵۸ نظر

 1. ناشناس ۱۳۸۹-۰۳-۹، ۲:۱۷ ب.ظ

  دمت گرم …خیلی حرفت خوب بود….مردی میگه اسم بازیگر کیت…evangeline…معنیه خاصی داره که از عمد از این بازیگر استفاده کردن…مردی باید بره روان پزشک…جمهری اسلامی حسودی میکنه که امریکا همچین فیلمایی میسازن…نبای رو ما اثر کنه

 2. ناشناس ۱۳۸۹-۰۳-۹، ۲:۳۰ ب.ظ

  واقعا راست گفتی….خیلی دمت گرم….اصلا نباید جدی بگیرید حرفاشونو….

 3. ساير ۱۳۸۹-۰۳-۹، ۲:۳۳ ب.ظ

  این حرفا روتون اثر نکنه….همه ساخته ی خودشونه….فیلمش بسیار فلسفیو قشنگه….دمشونم گرم…جاشون تو بهشته

 4. andrew ۱۳۸۹-۰۳-۹، ۷:۲۰ ب.ظ

  لاست هم تمام،اما آدم با دیدن آخرین قسمت سری۶ یه جورایی تو خودش گم میشه،سریال بیننده رو رها می کنه و دیگر هیچ،من گیج شدم به خاطر این پایان.نظر دیگران رو نمیدونم،شماها توضیح و یا تفسیری درباره این÷ایان دارید؟

  ساویر Reply:

  از نظر من به بهترین وجه ممکن تموم شد. داستان جیکوب و برادرش، و داستان آلپرت فوق العاده بودن

 5. مصطفی ۱۳۸۹-۰۳-۱۰، ۹:۴۱ ب.ظ

  نقد آقای عباسی واقعا قشنگ و با نکته سنجی زیادی همراه هست
  به همه پیشنهاد می کنم از دست ندیتش
  ممنون

  ساویر Reply:

  افتضاحه! حتما فیلم eyes wide shut و a clockwork orange و و و و رو هم به ایشون بدی میگه این فیلما فقط یا پورنو هستن یا صهیونیستی و از این اراجیف.

 6. ساویر ۱۳۸۹-۰۳-۱۶، ۷:۲۲ ب.ظ

  بله داداش من. قبل از اکران سیزن ۴ توی وبسایت رسمی لاست، کل فیلمنامه ش مجانی و با حق کپی رایت قرار گرفت. دلیلش هم توهین و جنجالهای خیلی زیاد در سراسر دنیا بود که میگفتن جی.جی. آبرامز و دیمون لیندلوف فقط دارن سریال رو جلو میبرن و خودشونم تهشو نمیدونن. اونا هم انتهای داستان رو -نه فیلمنامه رو – توی سایت رسمی گزاشتن که کل مردم ببینن. جالبیش اینه که اونموقع که من و داییم رفتیم. تعداد بینندگان سایت فقط ۲۰۰ نفر بود! (مخاطبهای کار درست) هیچکس – جز دایی من و امثالش – دلشون نیومده آخرشو بخونن.