ده روش برای کاهش دمای لپتاپ

۱- از یک سطح صاف و سخت استفاده کنید
ابتدا به ساکن، لپتاپتان را بالای یک سطح سخت بگذارید، اگر آن را روی یک سطح نرم مثل تختخواب یا بالش یا روی پاهایتان قرار میدهید، کار اشتباهی می کنید. زیرا اینکار مانع عبور جریان هوا در اطراف لپتاپ می شود.  پس، یک سطح سخت و در عین حال صاف پیدا کنید تا به حفظ جریان هوا کمک کند. کف اتاق هم مناسب اینکار نیست چون گرد و غبار زیادی روی آن می نشیند. سعی کنید به کار کردن در محیطهای خنک یا سرد عادت کنید. نیز، لپتاپتان را در معرض نور مستقیم خورشید و یا در ماشینتان قرار ندهید.

۲-  از دستگاههای خنک کننده لپتاپ استفاده کنید
روش بعدی که به سرد کردن لپتاپ شما کمک می کند، استفاده از یک خنک کننده است. تا به امروز، انواع و اقسام دستگاههای خنک کننده های لپتاپ در بازار عرضه شده است. برخی از آنها علاوه بر فن خنک کننده، همراه خود تکیه گاه لپتاپ را نیز دارا می باشند. در سطوح پیشرفته تر خنک کننده هایی هستند که کاربر را مجبور به استفاده بهینه و مقتصد از لپ تاپ خود می کنند و یا

۳- اگر از نظر اقتصادی در مذیقه هستید یا خسیس هستید (یا هر دو)
میتوانید یک پارچه/دستمال مرطوب، زیر لپتاپ قرار دهید. اینکار کمک می کند که دستمال برای خشک شدن از گرمای لپتاپ بهره بگیرد و آنرا کمی خنک کند. علاوه بر آن می توانید از راه حلهای ابتکاری استفاده کنید، مثلا بین ۲ کتابی که دیگر استفاده نمی کنید، بطری های نوشیدنی ای که آب در آنها یخ بسته قرار دهید و لپتاپ را روز آنها قرار دهید!:)

۴-  پایین آوردن روشنایی صفحه نمایش
بالا بردن روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ نیز کمی گرما تولید می کند. بنابراین اگر در یک محل کم نور قرار دارید، میزان روشنایی صفحه نمایش را کم کنید، توجه کنید که کاستن روشنایی صفحه نمایش علاوه بر کاهش دما، به حفظ قدرت باتری کمک شایانی می کند.

۵-  به یک محل خنکتر بروید
یک ره حل بدیهی دیگر آنست که به یک محل خنکتر بروید. به اتاقی بروید که سیستم تهویه بهتری دارد و یا برای مدتی کوتاه، لپتاپ را در معرض باد مستقیم کولر یا یک پنکه ایستاده قرار بدهید.

۶-  گزینه Power Saver Mode را مساوی On قرار دهید
این روزها اکثر لپتاپ ها از حالت ‘ذخیره انرژی’ یا (Power Saver) برخوردارند که فعالسازی آن کمک بسیاری به کاهش دمای لپتاپ و حفظ قدرت باتری می کند. معمولا حالت ذخیره انرژی، علاوه بر تنظیم روشنایی صفحه نمایش، به حفظ درایوهای سخت نیز کمک می کند تا در صورت reset شدن مداوم یکی از دستگاهها، ضربه کمتری به آنها وارد شود. Power Saver مداوما دمای هارد را چک می کند و اطمینان حاصل می کند که درایو سخت افزاری، انرژی کمتری هدر بدهد.

۷-  برنامه ها و نرم افزارهای اضافی را ببندید
اگر در یک لپتاپ برنامه های زیادی باز/فعال باشند، دچار تب خواهد شد! زیرا باز بودن برنامه های بیشتر، باعث می شود CPU سختتر کار کند، و این به معنای تولید بیشتر گرماست. از اینرو، برنامه ها و فایلهایی را که نیاز ندارید ببندید. همچنین تنظیمات لپتاپ خود را چک کنید. مطمئن شوید که برای کارکردن با برنامه های گرافیکی سنگین آمادگی دارد. مخصوصا تنظیمات مربوط به دوربین و نمایش ویدئو. اگر نرم افزارهای مطلوب شما، بدرستی کار می کنند، بی جهت آنها را بروزرسانی (مخصوصا آپدیت اتوماتیک) نکنید. مطمئن شوید که هیچ نوع بروزرسانی اتوماتیک و یا نرم افزار بی فایده در حال حاضر فعال نیست که بی جهت قدرت CPU و حافظه صرف آن شود.

۸-  در آوردن برخی از دستگاههای USB
دستگاههایی که به پورتهای USB لپتاپ شما وصل می شوند، از دیگر منابع بدیهی تولید گرما هستند. هرچه تعداد آنها بیشتر باشد، آشکارا شاهد گرمای بیشتری خواهید بود. بنابراین هرکدام از آنها را که احتیاج ندارید، از لپتاپ جدا کنید، زیرا حتی اگر از آنها استفاده نکنید، به صرف وصل بودن، تاثیر دمایی خود را خواهند گذاشت.

۹-  پاک کردن گرد و غبار
یکی دیگر از علل داغ شدن یک لپتاپ گرد و غبار است. به روش های مختلف میتوانید آنها را از روی لپتاپ پاک کنید. یک روش ساده آنست که یک قوطی هوای فشرده بخرید و آنرا روی منافذ لپتاپ اسپری کنید و سریع پاک کنید. قبل از اینکار مطمئن شوید که دستگاه شما خاموش است و حتما از برق کشیده شده است. همچنین می توانید با یک قطعه پنبه نیمه مرطوب هر گرد و خاک قابل مشاهده ای را پاک کنید. یک راه مطئنتر آنست که اگر لپتاپتان مشکلی پیدا کرده و به تولید کننده سپرده اید که آنرا بررسی کند، فراموش نکنید که به وی بگوئید فن ها، شکافهای کارت، درایوهای CD/DVD و دیگر مناطقی که مستعد گرد و غبار هستند را تمیز کند.

۱۰-  کمی استراحت
اگر شما از یک PC و یک لپتاپ، استفاده می کنید، وقت خود را میان این دو تقسیم کنید. هر دقیقه آنها را sleep/hibernate/shutdown نکنید. اگر فقط برای خواندن ایمیل، روی لپتاپ لاگین کرده اید، بهتر است بعد از اتمام کار آنرا ترک کنید، مخصوصا اگر همان روز باز هم باید با لپتاپ کار کنید، بنابراین بهتر است بلافاصله آنرا خاموش نکنید. لپ تاپ شما — و حتی بیش از آن، یک netbook — ممکن است قادر نباشد مانند یک PC به شما خدمات ارائه کند، بنابراین از آن بیشتر مراقبت کنید و فراموش نکنید که لپتاپ شما بسیار گرانتر است.

* منابع: ترکیبی از مطالب اینجا، اینجا و اینجا

۱۶ نظر

 1. میترا ۱۳۸۸-۰۴-۱۷، ۷:۲۶ ب.ظ

  من که لب تاپ ندارم :))))

  زهرا Reply:

  انشاء لله به زودی بخری :))

  میترا Reply:

  ممنون گلم

 2. DJ.HAMED ۱۳۸۸-۰۴-۱۷، ۸:۰۵ ب.ظ

  خیلی خوب بود

 3. alireza ۱۳۸۸-۰۴-۱۷، ۱۱:۰۴ ب.ظ

  با سلام
  دیگه مثل قبلنا وارد معقولات نمیشی زدی تو خط IT و …..
  امیدوارم همه چی مرتب باشه.

 4. مسافر ۱۳۸۸-۰۴-۱۷، ۱۱:۳۰ ب.ظ

  میشه خاموشش کرد، از همه راحتتره :دی

 5. نيما آهنگر ۱۳۸۸-۰۴-۱۷، ۱۱:۳۴ ب.ظ

  سلام مطالب مفیدی بود ولی لاقل برای من چندان جدید نبود
  یعنی در واقع بدیهی بود
  معلومه که لپ تاپ رو خامشو کنی داغ نمی کنه!
  ولی این یکی رو چون تخصصی ممکنه کمتر شنیده شده باشه
  این روزها اکثر لپتاپ ها از حالت ‘ذخیره انرژی’ یا (Power Saver) برخوردارند که فعالسازی آن کمک بسیاری به کاهش دمای لپتاپ و حفظ قدرت باتری می کند.
  یک چیز دیگه
  چقدر گیر می دم؟
  این یکی رم بگم خلاص
  ابتدا به ساکن یعنی چه؟
  اگر میشه در پاسخ همین رو توضیح بدین کافیه
  یادمه اون زمان معلم ادبیاتمون می گفت یک چیز من در آوردیه
  همین دیگه

 6. kamrad ۱۳۸۸-۰۴-۱۷، ۱۱:۴۷ ب.ظ

  اگر بخوایم اینچیزا رو رعایت کنیم دیگه بهتره بیخیال نوت بوک شیم.:) ۹۵ درصد وقتم با نوت بوکم رو تخت خواب میگذره!:)

  مدل نوت بوک هم مهمه ، گرمای تولیدشون متفاوته.

 7. Drago ۱۳۸۸-۰۴-۱۷، ۱۱:۵۸ ب.ظ

  بالاخره من هم اینجا کامنت گذاشتم.(چرا؟)
  میشه کارتن لپتاپ رو گذاشت زیرش.هم ارتفاع رو تنظیم میکنه هم چون خالیه به عنوان رادیاتور کار میکنه.
  البته توصیه واسه قشریه که از نظر مالی در “مضیقه” هستند نه من که لپتاپ ندارم.

 8. default ۱۳۸۸-۰۴-۱۸، ۱:۲۷ ق.ظ

  می شه ۲تا روش برای خنک کردن دسک تاپ بگی؟
  من لپ تاپ ندارم

  زهرا Reply:

  همون پنکه ایستاده و محل خنک و اینها باید کفایت کنه:))
  پی سی ها خیلی در برابر گرما آسیب پذیر نیستن فقط مانیتور نباید در معرض گرما باشه:)

 9. ازوپ ۱۳۸۸-۰۴-۱۸، ۱:۰۰ ب.ظ

  اما در مورد مک بوک ها و سیستم مکینتاش فکر می کنم داستان کمی متفاوت باشه این طور نیست ؟

 10. Babak ۱۳۸۸-۰۴-۲۱، ۳:۰۴ ق.ظ

  Laptop, Do you know what does it mean
  LapTop, means something you can put on your Lap
  Lap is your , in farsi i don’t know but like sitting on a chair and putting your stuff on your leg
  so, if you do this probably you can let your air to turning around your LapTop easily

 11. محمد علي ساربانها ۱۳۸۸-۰۴-۲۱، ۵:۳۰ ب.ظ

  سلام…

  مقالهء خوبی بود و بسیار جالب، اما من با اون قسمت دستمال نمدار مخالفم! چون اصولاً قطعات الکترونیک میانهء خوبی با رطوبت ندارند! ممکنه کمی به خنک کردن کمک کنه اما دو تا اتفاق میافته اول اینکه گرد و غبار درون لپتاپ در مجاورت رطوبت به مرور زمان به قطعات الکترونیکی می چسبه دوم اینکه کم کم باعث خوردگی و پوسیدن قطعات میشه مضافاً اینکه باید بگم کامپیوترها اصولاً دستگاههای با مقاومت بالا در برابر اشکالات جرئی هستند و این به میمنت وجود سیستم عاملهای قوی امروزیه که اشکالات کم اهمیت رو طوری دور میزنند که کاربر عادی رو با دردسر مواجه نکنند در عین حال این گرد و غبار در ابتدا مشکلات کوچک و قابل اغماضی رو بوجود میارن که کم کم بزرگ و بزرگتر و به مرحله ای میرسند که کامپیوتر از کار میافته و علت خرابی هم ایرادی مرکب از عوامل متفاوت از جمله وجود گرد و غبار مزاهمه

  با آرزوی موفقیت برای شما

 12. کوچه نادری ۱۳۸۸-۰۴-۲۳، ۱۰:۱۷ ق.ظ

  ممنون از اطلاعات خوبی که بهم دادین. من با گرمای لپ تاپم واقعا مشکل دارم. حالا توصیه های شما رو اجرا می کنم. امیدوارم افاقه کند.
  مستدام باشین.

 13. arash ۱۳۸۸-۰۷-۱۱، ۱۲:۲۰ ب.ظ

  متشکرم شما اکثر به قلیل سوالات منو جواب دادین ممنونم