کلاس اروبیک + قوی کردن ماهیچه ها

* ما توی کلاس اروبیک مون یک وسیله ای داریم به نام استپ که شکلش یه چیزی توی این مایه هاست: ۱+ ۲+ ۳ ما همیشه دو شنبه ها با این وسیله کار می کنیم. کلا کلاسهای ما توی روزهای زوج هست و منم تقریبا همه اشو میرم. با این حال هنوزم وقتی دوشنبه ها میرم با استپ کار می کنیم من چند روز ماهیچه های پشت ساق پام بدجور درد می گیره! به نظر شما علتش چی میتونه باشه؟ اینم بگم که قبل از کار با استپ یه سری حرکات نرمشی کششی هم داریم!
دومین چیزی که برام خیلی سواله اینه که چرا من با اینکه منظم ورزش می کنم ولی قوی نیستم! منظورم اینه که وقتی پاش بیاد که حسابی از ماهیچه هام کار بکشم هنوزم مقدار زیادی اسید لاکتیک جمع میشه و کوفتگی و درد شدید اونم به مدت چندین روز! مثلا من یه مدت منظم استخر می رفتم و اروبیک هم که سر جاش بود با این حال وقتی همون موقع رفتیم کوه به قدری ماهیچه های پشت ساق پا و رانم درد گرفتن که من مدت دو روز حتی نمی تونستم از جام بلند شدم و با انواع و اقسام مسکن و چندین بار ماساژ دادن پام توسط بابام تونستم بالاخره بلند شم. میخواستم بدونم واقعا علتش چیه؟ اگه ورزش کمک نکنه که ما قویتر از اونایی بشیم که ورزش نمی کنن خوب پس چه فایده ای داره؟ اینم بگم که من وزنم اصلا زیاد نیست که BMI من پائینتر از حد نرمال هم هست و من اصلا هیچ نوع رژیم غذایی محدود کننده ای هم ندارم. میزان پروتئین دریافتی ام هم در طول روز یه چیزی حدود ۶۰ الی ۷۰ گرم هستش.
اینم اضافه کنم که کلاس اروبیک ما طوری هست که یه روز در هفته کار با وزنه داریم البته وزنه اش سبک هست ولی حرکاتی که باهاش انجام میدیم زیاد هست. حدودا ۱ ساعت اروبیک سرپا و سریع با وزنه و نیم ساعت هم اروبیک روی تشک که اونم با وزنه هست.

* یک پروژه علمی (واقعی است)
دانشجویی که سال آخر دانشگاه را می گذراند به خاطر پروژه ای که انجام داده بود جایزه اول را گرفت. او در پروژه خود از ۵۰ نفر خواسته بود تا دادخواستی مبنی بر کنترل سخت و یا حذف ماده شیمیایی «دی هیدروژن مونوکسید» توسط دولت را امضا کنند و برای این خواسته خود دلایل زیر را عنوان کرده بود
۱٫ مقدار زیاد آن باعث عرق کردن زیاد و استفراغ می شود.
۲٫ یک عنصر اصلی باران اسیدی است
۳٫ وقتی به حالت گاز در می آید بسیار سوزاننده است
۴٫ استنشاق تصادفی آن باعث مرگ فرد می شود.
۵٫ باعث فرسایش اجسام می شود
۶٫ حتی روی ترمز اتوموبیل ها اثر منفی می گذارد
۷٫ حتی در تومورهای سرطانی نیز یافت شده است
از ۵۰ نفر فوق ۴۳ نفر دادخواست را امضا کردند. ۶ نفر به طور کلی علاقه ای نشان ندادند و اما فقط یک نفر می دانست که ماده شیمیایی «در هیدروژن مونوکسید» در واقع همان آب است!
عنوان پروژه دانشجوی فوق «ما چقدر زود باور هستیم» بود!!!

۴۱ نظر

 1. بابك ۱۳۸۶-۰۸-۱۷، ۳:۳۲ ب.ظ

  سلام زهرا جان
  وبلاگ خوبی داری
  موفق باشی
  بای بای

 2. آرام ۱۳۸۶-۰۸-۱۷، ۷:۲۴ ب.ظ

  سلام. اینطور که توضیح دادی این نوع نرمشهای ایروبیک برات زیاد هست. ۳ ساعت در هفته برای ما خیلی زیاده خانومی. رفتنش خوبه ولی سعی کن بعدش حتما یک چیزی که توش پروتئین و کربوهیدرات با هم باشه بخوری. (زیاد نه ولی یک چیزی بخور) خودت هم نوشتی که وزنه ها سبک هستند و تعداد حرکات زیاد خوب این برای چربی سوزی خوب هست ما که lean هستیم فدات شم. به نظرم ساعتش را کمتر کن. این حرکت pushup روی دیوار که توی میتینگ بود از همون سری ۴ حرکت اصلی calistenics هست که بی هوازی بود. خوبه تو خونه اینها را امتحان کرد. نمی دونم به سایت انجمن استرالیایی آن رفتی؟ شعارشان رادیدی؟ کلیستنیکس باعث افزایش قدرت بدنی می شود (و البته آرنولد نمی کند آدم را). این نوع استرالیایی اش خیلی شادتر از امریکایی آن است. مدل امریکایی ساده است ولی مدل استرالیایی یک نموره با رقص شبیه هست. کاش می دونستم جایی تو تهران از این کلاسها دارد یا نه. همه که نمی خواهند چربی بسوزونند که!
  (راستی برای سوختن هر چیزی هوا لازمه این ایروبیک هم هوازی هست کاملا خوب طبیعیه که ذخایر بدن را می سوزونه! از اسمش معلومه!)

  سلامت باشی

 3. آرام ۱۳۸۶-۰۸-۱۷، ۷:۲۹ ب.ظ

  راستی من شنیدم حرکات ژیمناستیک (gym) هم بی هوازی هست. هنوز مطمئن نیستم اگر مطمئن شدم حتما می روم سراغ ژیمناستیک که هم باحال باشه! هم بی هوازی باشه.

 4. آرام ۱۳۸۶-۰۸-۱۷، ۷:۳۶ ب.ظ

  اه راستی یک سری حرکاتstrengthen یوگا هم برامون خوب هست.

  خوب کامنت گذاری قطره چکانی من گمانم تمام شدD:

 5. شانه بسر ۱۳۸۶-۰۸-۱۷، ۱۰:۴۴ ب.ظ

  زهرا جان حرکات نرمش و کشش قبل از کار با استپ جنبه گرم کردن و آماده کردن بدن رو داره (همون warm up) بعد از کار با استپ هم باید حتماً حرکات کششی روی عضلات پا انجام بشه و به اصطلاح خستگی پاها گرفته بشه و ضربان قلب آروم به حالت نرمال برگرده(cool down). یک نکته دیگه اینکه آیا تو در طول ورزش به اندازه کافی آب میخوری؟ کمبود آب هم باعث تجمع اسید لاکتیک توی عضلات میشه که علت اصلی درد عضلات بعد از ورزشه.
  ایروبیک یک ورزش هوازی هست و ورزشهای هوازی بیشتر روی سیستم قلبی عروقی اثر میگذارند. برای تقویت عضلاتت باید یک کم بیشتر قدرتی کار کنی. بعد هم تو قدرت خودتو با اونهایی که ورزش نمیکنند مقایسه نکن، خودت رو با خودت مقایسه کن قبل از شروع ورزش و الان :) ورزش همیشه فایده داره ولی باید متناسب با شرایط جسمی و فیزیکی انتخاب بشه.

 6. علی ۱۳۸۶-۰۸-۱۷، ۱۱:۴۱ ب.ظ

  سلام
  بعد از اتمام حرکات اروبیک همان حرکات نرمشی-کششی را که در اول انجام داده بودید، به طور عکس تکرار کنید. یعنی از آخر به اول انجام بدین. این مسئله باعث می شه اسید لاکتیک در عضلات شما جمع نشه و عضلات شما نگیره و عضلات به آرومی سرد شن.

  بعضی وقتا سری به سایتتون می زنم، نوشته هاتون جالبه.
  موفق باشید.

 7. علی زالی ۱۳۸۶-۰۸-۱۸، ۱:۳۱ ق.ظ

  حرکت روی استپ و بالا رفتن و پایین امدن از آن با عضلات پا سرو کار داره
  یکی از مهمترین این عضلات عضلات ساق پا هستند
  تمیرینهایی که زهرا خانوم میتونه برا تقویت اون انجام بده از قرار زیره
  روی یک لبه ( مثلا جدول خیابون) بایستید و بالا و پایین بروید. پنجه ها روی جدول و پاشنه پا ازاد
  اگر دستگاه هم داره که با دستگاه ساق نشسته که روی زانو فشار میاره کار کنید
  اینکه وقتی کوه میرید چرا عضلتون میگیره به خاطر اینکه شما بیشتر عضلات قدرتی رو دارین تقویت میکنین تا عضلات سرعتی رو
  پدیده ترشح اسید لاکتیک در ماهیچه کاملا عادیه و نشون دهنده سلامت ماهیچه است
  این هم همه حرکات تقویت ساق
  http://www.bodybuilding.com/fun/exercises.php?MainMuscle=Calves
  راستی باید حرکات ساق را تا حد مرگ زد
  جوری که احساس کنی تو ساق پات دارن آتیش بازی میکنن

 8. sima ۱۳۸۶-۰۸-۱۸، ۷:۲۷ ق.ظ

  un dard bekhatere ineke har varzeshi mahichehayeh be khosusi ro be kar migireh, aerobics o kuh navardi ham ba ham farg mikonan. tazeh aerobics 1 saateh,va kuh navardi mituneh 3 chahar sa-at ro be kaar begireh.

 9. edris ۱۳۸۶-۰۸-۱۸، ۱۱:۱۴ ق.ظ

  سلام رفیق

  آخرین خبرها از وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه
  بر اساس آخرین خبرهای رسیده ماموران وزارت اطلاعات رژیم جمهوری اسلامی “قربان علیپور” یکی از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هقت تپه که روز دوشنبه بازداشت شده را تحت شکنجه های جسمی و روحی شدید قرار داده اند.

  از سوی دیگر روز چهارشنبه و قبل از اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هقت تپه “محمد حیدری” یکی دیگر از نمایندگان کارگران، از سوی ماموران امنیتی رژیم بازداشت شد، اما به دنبال اعتراض کارگران آزاد گردید

  ادامه مطلب در وبلاگ افق کارگری…www.forsosialicm.blogfa.com

 10. همشهري ۱۳۸۶-۰۸-۱۸، ۱۲:۰۶ ب.ظ

  اولا که فکر میکنم شما زیاد نیست که ورزش منظم میکنین.
  ولی باز عجیبه که وقتی یک حرکت ورزشی رو چند هفته تکرار میکنین باز مشکل دارین چون قاعدتا بایستی بدنتون باید خودشو وفق بده به اون حرکت.
  ولی ورزشهایی که شما میکنین دلیلی بر این نیست که حتما هر ورزش دیگه ای میکنین به مشکلی بر نخورین مثل کوه. هر کوه رفتنتون منظم بشه مطمئنا مشکل رفع میشه . شاید هنوز زوده که اثرات ورزش رو در ماهیچه های خودتون ببینین.

 11. ياسر ۱۳۸۶-۰۸-۱۸، ۸:۳۴ ب.ظ

  سلام
  ایروبیک برای حفظ سلامتی و تناسب اندام بسیار مفید است و نشاط فوق العاده ای به همراه دارد اما کارکرد آن برای قوی شدن نیست !
  شما می توانید ورزشهای رزمی را امتحان کنید . عضلات شما را محکم کرده و شما را در تمرکز افکار کمک می نمایند . کنترل شما روی اندامتان زیاد شده به نحوی که می توانید حرکات تکنو را با دو سه بار تمرین کردن یاد بگیرید .
  حتی خود ورزشهای رزمی هم با هممتفاوتند مثلا یک کشتی گیر را با یک تکواندو کار مقایسه کنید .
  هر چند شکل تمرینهای ورزشی تقریبا در همه ورزشها مثل هم است اما کارکرد آنها در هدفی که انسان از بدن خود دارد متفاوت است .
  در ضمن اینکه ورزش رو به صورت علمی دنبال می کنید خسلس خوب است .

 12. azad ۱۳۸۶-۰۸-۱۸، ۸:۴۰ ب.ظ

  سانسور شد

 13. احسان ۱۳۸۶-۰۸-۱۸، ۱۰:۴۰ ب.ظ

  مشهد بودین کاش می گفتی میومدیم پیشواز

 14. اپاتان -Opatan ۱۳۸۶-۰۸-۱۹، ۱۲:۴۷ ق.ظ

  سلام
  فکر کنم بدنسازی هم باید بروی، البته عضلانی و نه حجمی
  off-topic: اگر افزون بر BMI و کالری چند تا مشخصه خوب دیگه چون قد و رنگ چشم و تحصیلات و … بنویسی به زودی یک همسر خوب و مناسب (گفت آنچه یافت می نشود آنم آرزوست) پیدا می شود
  البته این هم هست که پیشتر گفته بودی امیدوارم همسر آینده‌ام خواننده وبلاگم نبوده باشد.

  امیدورام که و زود هم پسر خاله نشده و گستاخی نکرده باشم .

 15. اپاتان -Opatan ۱۳۸۶-۰۸-۱۹، ۱۲:۴۹ ق.ظ

  خط آخر “و” و “هم” اضافی هستند.

 16. كدئين ۱۳۸۶-۰۸-۱۹، ۴:۱۹ ق.ظ

  عرض کنم خدمتتان که در مورد کوه رفتن … موفقیت یا عدم موفقیت در کوهنوردی(کوهپیمایی) دلیل بر قوی بودن یا نبودن نیست. کوهنوردی قوانین خاص خود را دارد … تنفس درست و گام برداشتن صحیح در کنار تجهیزات مناسب مخصوصاً کفش و نیز تغذیه درست می تواند یکی از نکات ضعف شما باشد … این حرفها را یک کوهنورد به شما می زند !

  زهرا Reply:

  جناب کدئین با این حرفت موافق نیستم

 17. زهرا ۱۳۸۶-۰۸-۱۹، ۹:۰۷ ق.ظ

  مرسی از همه دوستانی که نظراتشون رو نوشتن
  خوب اشتباه من این بود که فکر میکردم به صرف ورزش کردن اونم اروبیک باید از نظر عضلانی هم قوی بشم.
  ظاهرا باید ورزشهای دیگه ای رو انتخاب کنم:)
  مرسی

  محمد Reply:

  مرسی کلمه خارجیه بهتره به جای این کلمه ازکلمه متشکرم ،ممنونم و…

  ناشناس Reply:

  ببخشید اقا محمد.متشکرم

 18. sima ۱۳۸۶-۰۸-۱۹، ۱۰:۳۳ ق.ظ

  merci zahra jun be khatereh comment mehrabunet. rastesho bakhay khodamam dust darm bishtar benvisam vali type kardan balad nistam. alan 4 panj ruzeh ke weblog ro vaz kardam . daram type farsi yaad migiram. ishalah chand mahi begzareh typemun khub behshe bishtar mokhetun ro mikhoram looool. rasti mitunam lotfan linketun bezaram tu dustam chon webloget ro kheilli dust daram.

 19. مریم ۱۳۸۶-۰۸-۱۹، ۱:۴۲ ب.ظ

  این دانشجو حالا مال کدوم کشوره

 20. دادش ۱۳۸۶-۰۹-۱۳، ۹:۰۲ ب.ظ

  سانسور شد

 21. رحمت نبه ۱۳۸۶-۰۹-۱۳، ۹:۰۵ ب.ظ

  سانسور شد

 22. مریم ۱۳۸۶-۱۱-۱۱، ۸:۱۷ ب.ظ

  خوب بود

 23. سارا ۱۳۸۶-۱۲-۳، ۳:۲۶ ب.ظ

  عزیزم خیلی خیلی وبلاگ خوبی داری

  ناشناس Reply:

  مرسی

 24. رسول ۱۳۸۷-۰۲-۲، ۶:۴۰ ب.ظ

  سلام
  سطح پایین بود
  موفق باشی

 25. مرد ۱۳۸۷-۰۳-۲۳، ۴:۳۴ ب.ظ

  مزخرف بود

 26. پارسا ۱۳۸۷-۰۵-۲۹، ۳:۳۳ ب.ظ

  سلام جالب بود ولی یه سری نکته داشت که باید اصلاح بشه موفق باشید

 27. مهران ۱۳۸۷-۰۵-۳۱، ۸:۳۶ ق.ظ

  سلام خیلی خوبه توضیحاتتون خیلی جالب وکامل بود ولی اصل قبل از شروع هر ورزشی باید نرمش مناسب وکافی داشته باشین باتشکر

 28. بی خبر ۱۳۸۷-۰۹-۱۰، ۹:۲۴ ب.ظ

  خوب است اطلات بیشتر بدهید

  ناشناس Reply:

  به چی

 29. b.boy reza ۱۳۸۷-۱۲-۸، ۶:۲۱ ق.ظ

  rasti man rekorde eyterak ra dar iran zadam.25 ta eyterak poshte sare ham.

 30. ناشناس ۱۳۸۷-۱۲-۱۶، ۵:۳۵ ب.ظ

  khob azizam malome to keshvare ma kasi nemidone mc chie.man khodam ham morabi mc hastam akharin harekati ke dar avordam eyterak tak dast ast

 31. سجاد ۱۳۸۸-۰۴-۶، ۲:۵۲ ب.ظ

  تو چقدر مطالبتو شیرین مینویسی بچه.

 32. رضا ۱۳۸۸-۰۴-۲۸، ۴:۱۰ ب.ظ

  با سلام به زهراخانوم منرضا هستم۱۶ساله.هیکل بسیار بزرگی دارم.اخه میرفتم بدنسازی حالا دیگه نمیرم به نظر شما چه ورزشی جایگزینش کنم؟

 33. رضا ۱۳۸۸-۰۴-۲۸، ۴:۱۳ ب.ظ

  نه

 34. مهرداد ۱۳۸۸-۰۶-۷، ۱۱:۲۲ ب.ظ

  بسیار جالب است . ورزش راز سلامتی است . از شما خیلی متشکرم و یک توصیه به شما می کنم فقط به فکر ترویج ورزش باشید و فکر مسائل سیاسی نباشید چون اطلاعات زیاد باعث می شود که آدم نداند چه چیزی درست است و چه چیزی غلط است و این نتیجه جریان باز اطلاعات کشورهای صنعتی است که به کشورهای دیگر داده اند که نتوانند درست را از غلط تشخیص بدهند و مردم خودشان هم تشخیص درستی از حوادث دنیا ندارند و نسبت به مسائل دنیا بی تفاوت هستند .
  در جایی به سگ های خودشان از انسان اهمیت می دهند و نسبت به کشته شدن مردم بی گناه در سراسر کشورها بی تفاوت هستند . تا جائی که سگ و گربه را به دکتر و فیزو ترایی می برند وای بر حال این مردم . خدا کند که آدم شوند .
  به امید انروز

 35. مری ۱۳۸۸-۰۶-۱۸، ۴:۱۱ ب.ظ

  هیچ چیز قابل توجهی نداشت

 36. منير ۱۳۸۹-۰۳-۱۲، ۱:۲۲ ق.ظ

  بدن شما چون خیلی ضعیفه به نظر من بهتره مدتی در کلاسهای یوگا شرکت کنید این کلاسها نه تنها شما رو خسته نمی کند بلکه به مرور قویتر هم میشوید.