لذت باغبانی

به نظرم یکی از زیباترین اعمال بشر مراقبت از یک موجود زنده هست. فرق نمیکنه این موجود زنده بخواد بچه یا نوزادی باشه یا مرغ و خروس و یا گیاهان. طبیعت بشر با خاک سرشته هست و هرچقدر بیشتر به خاک نزدیکتر میشه حالش بهتر میشه.
ما معمولا وقتی شمال میرفتیم از روستاییان اذوقه های مختلف تهیه میکردیم. سبزیهای محلی، رب انار و الوچه، لوبیای استانبولی و کشاورزی و باقالی، دلار و …حالا از زمستون تصمیم گرفتیم که زمینی که اونجا داریم رو توش سبزی و لوبیا و چیزهای مختلف مثل هندوانه و خیار و باقالی و… بکاریم.
اینبار که شمال بودیم وقتش بود که باغچه رو تمیز کنیم. به اینکار میگن وجین کردن. وجین کردن یعنی اینکه بیای علفها و گیاهان اضافی دور سبزی رو بکنی که جای رشد داشته باشه و آب و سایر کودهایی که میزنی فقط به خود سبزی برسه. مساحت زمین زیاد بود و چند تا کارگر زن هم داشتیم. تمام لذت من این بود که اون روز همراه بقیه زنهای روستایی پا برهنه تو زمین راه رفتم و یه جاهایی هم زمین رو وجین کردم و به داستانهایی که میگفتن گوش میدادم، حتی وقتی بارون گرفت.
تازه فهمیدم زنهای روستایی چرا اینقدر پوستها و هیکلشون خوبه. تصور کنید با چند تا از آدمهای شبیه خودتون صبح تا شب تو باغها و مزارع باشید و با گیاهان و چای و برنجها سر و کار داشته باشید و کل روز بگید و بخندید. واقعا حالتون بهتر نمیشه؟ زندگی شهری یعنی فقط بدو بدو و آخر هیچ. از این ترافیک به اون ترافیک. دویدن سر پله های مترو و ایستگاه بی آرتی و …
برای خودم یه شغل ایده ال در نظر گرفتم. یه زمین بزرگ میخرم و توش پر از سبزی و میوه و صیفی جات. دور تا دور زمین رو هم گل محمدی و آفتابگردون و ذرت و اینجور چیزها میکارم. دیگه آدمیه دیگه به امید زنده هست، دعا کنید بشه:)

۳ نظر

 1. ُSNH ۱۳۹۵-۰۳-۹، ۱۰:۲۱ ق.ظ

  ” فرق نمیکنه این موجود زنده بخواد بچه یا نوزادی باشه یا مرغ و خروس و یا گیاهان. ”

  واقعا مبهوت این فرقی نمیکنه هستم…..
  بچه و نوزاد با مرغ و خروس و گیاه برای شما یکیه؟

  این که بخوایید بگید از نگهداری موجود زنده آدم حس خوبی پیدا میکنه چه ربطی به این داره که بین بچه و حیوان و گیاه تفاوتی نباشه؟

 2. ناشناس ۱۳۹۵-۰۳-۱۰، ۱۰:۵۳ ق.ظ

  سلام
  من هم همیشه به همین فکر می‌کنم
  اقوام من تو روستا هنوز هستن
  ولی مسئله اینه که اونا هم دقیقا دوست دارن جای من باشن
  از خاک و کشاورزی و همه چیزایی که من به خاطرش روستا رو دوست دارم بدشون میاد
  می‌ترسم منم وقتی برم اونجا و از اون شرایط برخوردار بشم، حسرت زندگی شهری و مظاهر اون رو بخورم
  کلاً آدم این طوریه که همیشه دنبال نداشته‌هاست
  یه فیلمی بود که قدیما دیده بودم
  https://www.google.com/search?q=%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87+%D8%A2%D9%87&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab
  حکایت ماها حکایت دختری هست که تو این فیلم بازی می‌کنه

 3. سلااااام ۱۳۹۵-۰۳-۱۰، ۹:۵۶ ب.ظ

  وای ، از شغل ساندیس خ..ی استعفا دادی؟ ؟ ؟