با پول حج واجب چه کارهایی می شود انجام داد؟

* دیروز تو مترو خانمها داشتند درباره این موضوع بحث میکردند که حالا که حج کنسل شده با پولش چه کارها میشه کرد؟ یک خانم راه حل جالبی رو مطرح کرد.  ایشون گفت که یکی از اقوامش میخواسته بره حج واجب و خوب مبلغش ۳۰ میلیون تومن بوده و حالا که کنسل شده و چون وجوبش رو میدونسته تصمیم گرفته این پول رو به نحو احسن خرج کنه.

* این بنده خدا پا شده رفته میدون آزادی و پیش کارگرهایی که اونجا هستند و دنبال اینن که کسی روزانه بهشون کار بده و گفته کی حاضره امروز برای من کار کنه؟ من ده هزار تومن بهش میدم. خیلی ها پا نشدن و از اون بین فقط ۳ نفر بلند شدن. اونها رو سوار ماشینش کرده که ببره خونه اش. تو راه به اون سه نفر گفته مبلغ پیشنهادی من یعنی روزی ده هزار تومن خیلی پایین هست، شماها چرا بلند شدید که بیایید؟ اونام گفتن که گفتیم از هیچی بهتره. اگه امشب همینطوری میرفتیم خونه، زن و بچه مون گرسنه می موندن. چون خیلی نیاز داشتیم بلند شدیم. اینم چیزی نگفته و وقتی رسیدن خونه از خانمش خواسته اول بهشون شربت بده و بعد نفری ده میلیون به هر کدوم داده و قضیه رو بهشون گفته.

* خلاصه حالا که حج کنسل شده و بر شما وجوب هست بهترین کار همینه که پولش رو به کسی که محتاج هست ببخشید. یکی از روشها همین بالاییه هست، یا میتونید جهیزیه دختری رو تهیه کنید، پول عروسی شخصی رو بهش بدید و مواردی از این قبیل.

۱۷ نظر

 1. عیسی مسلمان ۱۳۹۵-۰۲-۲۷، ۷:۱۴ ب.ظ

  به نام خدا

  سلام.

  با پول حج میشه ۳۰ میلیون تومان تبلیغ رسانه ای راه انداخت و جمعیتی از حاجیان راه انداخت که به قول شما در یک کمپین سراسری و متحد، راه بیفتند بین مردم و خودشان مستقیماً پول زیارت خونه ی خدا را خرج بنده ی خدا کنند.(البته به شرط اینکه اول از خانواده و فامیل و همسایه و آشنایان شروع کنند)

 2. محمد ۱۳۹۵-۰۲-۲۷، ۹:۳۳ ب.ظ

  سلام.
  این سایت هست یا وبلاگ؟

 3. محمد ۱۳۹۵-۰۲-۲۷، ۹:۳۳ ب.ظ

  من نفهمیدم نظرم ثبت شد یا نشد…..!

 4. یاسین ۱۳۹۵-۰۲-۲۸، ۳:۲۹ ق.ظ

  سلام آبجی شماها از خداتون بود حج کنسل بشه چون هم از حسادت و هم از خدا و توحید واهمه دارین شما فکر قبر پرستی و مرده پرستی هستین

  زهرا Reply:

  بقیه رو شاید در مورد یه نفر گفت ولی حسادت واهمه از حسادت یعنی چی؟

 5. سمن ۱۳۹۵-۰۲-۲۹، ۹:۵۴ ق.ظ

  من موافق کمک به صورت پول دستی دادن به کسی نیستم.چون اولا خودت که به دست نیاورده باشی قدرشو نمیدونی و ثانیا آدمها رو تن پرور میکنه و هزار دلیل دیگه.من تو قضیه کمک به نیازمندها معتقد به توانمند سازیم.معتقدم خدا حتی به معلولی که بدنش بالای ۸۰ درصد از کار افتاده است هم توانی داده که بتونه حداقل شکم خودشو سیر کنه.این فرد می تونست مثلا ده تا چرخ خیاطی واسه اون خانمهایی که خرج خونه میدن و خیاطی بلدن بده تا از تولیدی ها کار بگیرن و خودشون خرجشونو در بیارن.یا هزار تا کار مثل این.یا تقبل هزینه تحصیل یه بچه یتیم به شرطی که چک کنه که بچه حتما درسشو خوب بخونه و وقتی بزرگ شد به یه جایی خودشو برسونه.

 6. ناشناس ۱۳۹۵-۰۲-۲۹، ۱:۰۲ ب.ظ

  داستان جالبی بود، ولی شما را چه به دفاع از مظلوم ؟!! من اصلا باور نمیکنم شما برای افراد کم درآمد واقعا دلسوزی میکنی. آنقدر در پست های گذشته علیه مردم خودت نوشتی که دیگه این مثل اشک تمساح شده

  خفه کننده حرافها Reply:

  خفه شو

 7. محمدحسن فراشیانی ۱۳۹۵-۰۳-۱، ۹:۱۹ ب.ظ

  سلام
  چرا نظراتی که برای مطالب شما گذاشتن یه جوره؟

 8. ُSNH ۱۳۹۵-۰۳-۴، ۱۲:۰۳ ب.ظ

  با سلام

  فکر نمیکنید حج که یه امر واجب هست (البته فقط یکبار)، اون هم با شرایط استطاعت که شامل شرایط مالی بدنی امنیتی و همه جوره میشه.

  نمیشه سرخود و با پیشنهاد به ظاهر نوع دوستانه پولش رو به یک فرد محتاج بخشید، شما این حکم رو از کجا استخراج فرمودین؟

  اونم با این روش برای پیدا کردن محتاج!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. mostafa ۱۳۹۵-۰۳-۵، ۲:۵۱ ب.ظ

  اگر مستطیع بودن و حج بر اونها واجب شده باشه
  با اتفاقاتی که تو مکه افتاده، حج از گردنشون ساقط نمیشه و وقتی دوباره ایرانیها تونستن در حج شرکت کنن
  باید حج رو انجام بدن
  این اشتباهی هست که خیلی ها دارن انجام میدن و متاسفانه یک واجب خیلی مهم که گردنشون هست رو انجام نمیدن

 10. ناشناس ۱۳۹۵-۰۳-۵، ۳:۲۶ ب.ظ

  چقدر لوس! خوب سال دیگه می رفت.تا ابد که کنسل نمیمونه.با اینکارا هم وجوبش برداشته نمیشه

 11. خسته ۱۳۹۵-۰۳-۵، ۵:۴۴ ب.ظ

  ناموسان مو بر تنم سیخ شد, این چیست که از چشانم جاری شده, به قول یارو گفتی, انسانیت هنوز نمرده, حرکت بدیع و ساختار شکنانه ای بود, از شما هم تشکر میکنم که با نشر ارزشهای اسلامی, اینو خیلی خوب گفتم, باعث شدین که ما کمی به فکر فرو بریم, واقعا ما داریم به کجا میریم, این بود اون آرمانهای ما

 12. عیسی مسلمان ۱۳۹۵-۰۳-۶، ۲:۵۰ ب.ظ

  به نام خدا

  سلام

  یک بار در گوگل جستجو کردم: زهرا و زهرا اچ پی در صدر بود و منو آورد اینجا.
  ولی حالا به لطف کم توجهی شما به گوگل و کسانی که در گوگل جستجو می‌کنند، زهرا اچ پی شده سوّم. و تا چند وقت دیگه میره قاطی باقالی‌ها. ببخشین اون نمیره، بلکه تو میری. خود خود خودت و همه‌ی هویتی که به اینجا داده بودی، رفت

 13. محسن چاپی ۱۳۹۵-۰۳-۹، ۷:۵۳ ب.ظ

  هوالحق؛ سلام برشما؛
  احتمالاً این داستان دروغه، چون نسخه های زیادی از داستان هست که زمان، مکان و مبلغش با داستان بالا فرق میکنه!
  یاحق؛

  جعفر Reply:

  هو السمیع
  دروغه؟ چی دروغه؟ تو خودت دروغی، نسخهات همش جعلین دادش، اصل مطلب اینجاست اینجا اصالت داره، خدا میبینه، وَهُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ مَا کُنْتُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ.
  خیلی خوب دارم میگم یعنی و او در هر کجا که باشید ، با شما است . و خدا می‌بیند هر چیزی را که می‌کنید .‏
  من دیگه حرفی ندارم

 14. فاطمه ۱۳۹۵-۰۳-۱۱، ۱۰:۱۴ ب.ظ

  چقد فوق العاده
  امیدورام همچین تفکری تو ذهن هممون ایجاد بشه و این دس کارا زیاد شه (: