من از فضای مجازی به قدر ضرورت استفاده می کنم چون…

* پنج شنبه داشتم از دانشگاه می اومدم، کلی رادیوهای مختلف رو گشتم تا یه برنامه خوب پیدا شد. خوب از این جهت که درست همون لحظه که موج رادیو رو تنظیم کردم مجری گفت که موضوع امروز برنامه ما استفاده بهینه از فضای مجازی هست. برنامه متعلق به رادیو معارف بود به اسم به رنگ خدا که نزدیک اذان پخش میشد.

* برنامه اولش فضای خوبی داشت. یه جمله ای رو مجری مطرح کرد با این مطلع که من از فضای مجازی به اندازه ضرورتم استفاده می کنم چون … و شنوندگان باید با پیامک و تلفن این جمله رو کامل میکردن. تا اینجا خیلی خوب بود و شنونده ها هم مواردی مثل وقتگیر بودنش، مطالب تکراری و سطحی تو فضای مجازی و … دلایلی مثل این رو بیان میکردن.

* اواسط برنامه مجری شروع به یک تماس تلفی با یک کارشناسی به اسم آقای بحرینی کرد و ازش در مورد فضای مجازی شروع به سوال کرد. آقای بحرینی هم شروع کرد به خطرات فضای مجازی، منتها با چه لحن و چه کلماتی! اولش که گفت گوگل صیهونیستیه بعدش گفت صاحب وایبر هم صیهونیستیه و خلاصه کل مشکلات فضای مجازی رو برای یک شنونده عام رادیو تقلیل داد به صیهونیستی بودن صاحبان این شبکه ها. البته نه که صد در صد دروغ گفته باشه ها، همه ما کم و بیش چیزهایی میدونیم اما این سوال رو تو ذهن مخاطب ایجاد میکنه که خوب خطرش برای منه نوعی چیه؟ من اگه بخوام خطرات رو برای ۴ تا مسئول پرزنت کنم که تو فضای مجازی نباشید و هر چیزی رو به اشتراک نذارید میشد حرفهای آقای بحرینی رو با یه ادبیات دیگه و با فکت ارائه داد، ولی گفتن این حرفها برای خانواده ها، رانندگان و خانمهای خانه دار که عمده شنونده های این برنامه طبعا هستند چه کمکی میکرد؟ کمااینکه این برنامه مذهبی بود وطبعا شنوندگانش هم قشر مذهبی بودن و احتمالا با بخشی از خطرات اشنا بودند.

* آیا بهتر نیست کارشناسان برنامه های مربوط به فضای مجازی در صدا و سیما از کلی گویی و کلیشه گویی دست بردارن و وارد جزئیات خطرات و موقعیت فضای مجازی بکنن شنونده ها رو؟ من اگه آقای بحرینی بودم از همین کیس قاتل ستایش قریشی شروع میکردم نوجوان ۱۷ ساله ای که در مدرسه کانالهای پورن میبینه و خوب سرنوشتش هم معلومه. به خانواده ها و مسئولین آموزش و پرورش هشدار میدادم رفتار بچه هاشون رو در مدرسه و خانواده در فضای مجازی کنترل کنن. بچه قاعدتا نمیدونه و اصلا جدی هم نمیگیره این فضا چیه و هر چیزی که دستش میاد رو صرفا برای جذابیت موضوع میبینه و به اشتراک میذاره. این وظیفه بزرگترهاست که این مسائل رو براش تبیین کنن. حالا شما بیا کلش رو تقلیل بده به صیهونیستی بودن! خوب اصلا در جایی که محتوای شبکه کاربر محور هست و این کاربران هستند که تولید کننده محتوا هستند، فرضا مدیر شبکه داخلی بیسفون و کلوب هم باشه، اگه کنترلی روی محتوای شبکه نباشه و اگه استفاده کننده فرهنگ و آموزش لازم رو باهاش آشنا نشده باشه، خروجی باز هم همون خواهد بود.

۲ نظر

  1. SAeed ۱۳۹۵-۰۲-۲۵، ۳:۴۳ ب.ظ

    nazar man ine ke ghatel satayesh ghorbanie jameye aghab munde va sarkubgarie dini hastesh. ye nojavun dar un sen tu javame pishtarfte ye doos dokhtar dare va be in faje aro vase kudakan atrafesh ijad nemikone va porn ham nemibine. mesl ab o ghaza khordan be niazhaye jensish ham pasokh mide. albate entezar nadarm shoma ino befahmi

  2. Amir ۱۳۹۵-۰۳-۶، ۱۰:۳۹ ب.ظ

    چه عجب از بین این همه سایت و وبلاگ به درد نخور و تبلیغاتی یه سایت خوب پیدا کردم…دارم به خودم امیدوار میشم :))))
    واقعا بهتون تبریک میگم…خیلی لذت بردم از سایتتون.ادامه بدید حتما