سپردن وظایف زنی به زنی دیگر

* عید امسال فرصتی پیش اومد که یکسری از دوستان قدیمی رو ببینم. از اونجایی که هفته دوم عید بود یکی از دوستان سر کار بود و دیرتر به ما ملحق شد. قبل از الحاق این دوست عزیز، یکی از بچه ها گفت که شایسته تازه دوماهه بچه اش دنیا اومده. خوب طبعا برای خیلیها سوال پیش آمد که چطور ممکنه یه مادر بچه دو ماهه اش رو ول کنه و بره سر کار و خوب اصلا حالا چه عجله ای بود اونهم توی عید. این شد که همه منتظر بودن شایسته بیاد تا ازش بپرسن.

* شایسته حدود ساعت ۵ اومد پیش ما و من چون باهاش صمیمی تر بودم بالاخره یه خلوتی پیدا کردم که ازش بپرسم. البته صمیمیت ما بر میگشت به بحثهای مفصلی که با همدیگه در مورد زنان و فمنیسم و این مسایل داشتیم. شایسته کسی بود که به شدت طرفدار کار کردن و استقلال مالی زنان به هر قیمتی بود. ازش پرسیدم که چطور دلش اومده بچه دو ماهه رو تنها بذاره و بره سر کار. جواب داد که برای بچه یک پرستار زن گرفتم. گفتم چرا پرستار “زن”؟ گفت چون زنها بچه داری بلدند و برای اینکار مناسبتر هستند و بعد برای اینکه حرفهای سابقش رو در مورد وظیفه بودن بچه داری و بهتر بچه دار بودن زنان نقض نکنه فورا گفت که البته اگه پرستار مرد هم بود من بهش اعتماد نداشتم که بچه رو بدم دستش و بچه داری به نظرم با طبیعت زنان سازگارتر هست و مسیله دیگه اینکه پرستار زن محتاج کار بود!

* عجیبترین دستاورد فمنیسم برای عصر امروز این بوده که برای اینکه زنانی برن سر کار، زنانی دیگه باشن که وظیفه اونها رو انجام بدن. یعنی عملا این وظیفه صرفا از زنی به زنی دیگه سپرده شده که صد در صد از نظر عاطفی و فیزیکی نمیتونه برای اون بچه مادر باشه و جدای از اینها بالاخره او هم “زن” هست و اگر خودش فرزندانی داشته باشه طبعا به دلیل فقر مالی نمیتونه براشون پرستار بگیره وقتی خودش بیرون از خونش داره پرستاری بچه ای دیگه رو میکنه! یعنی دقیقا یه چرخه باطل. زنان فقیرتر باید نصفه نیمه و پولکی وظایف زنان پولدارتر رو انجام بدن که اونها بتونن بیرون کار کنن! شایسته راست میگه کمتر کسی اعتماد میکنه حتی بچه پسر رو با یک پرستار مرد ساعتها تنها بذاره و اصلا مگه چقدر پرستار بچه مرد داریم؟ حتی در فیلمها و کتابهای غربی هم یک نمونه اش رو ندیدیم. سوالی که پیش میاد اینه که پس این وسط چه چیزی تغییر کرده؟

* عجیبتر از همه اینها اینکه وقتی پای قوانین حمایت از مادر و افزایش مرخصیش میاد همین فمنیستها داد میزنن و مخالفت که واویلا با این قوانین کارفرماها کمتر زنان رو جذب میکنند! آیا خود زنان در حیطه شخصی شون همین رفتار رو برای پرستار بچهروا میدونن؟ یا اینکه اونها به دلیل احتیاج مالی از حقوقشون محروم میشن؟!

۱۴ نظر

 1. سامان ۱۳۹۵-۰۱-۱۶، ۱۲:۵۰ ق.ظ

  حالا کاشکی کار درست می کردن. چقدر هستن زنانی که کار بیشتر رو با حقوق کمتر انجام میدن و گند زدن به بازار کار.

 2. جواد ۱۳۹۵-۰۱-۱۶، ۲:۱۳ ب.ظ

  از هر لحاظ که بخوای نگاه کنی زن فقط باید زن باشه و استقلال زن یعنی اینکه بچه رو هوا خونه و هوا شوهر رو هوا ..همه باید خودشون باشن البته الان مشکلات باعث شده که زنها هم کمک خرج زندگی باشن…

 3. مهدی ۱۳۹۵-۰۱-۱۶، ۲:۵۹ ب.ظ

  البته تو این داستان دو تا زن استقلال مالی دارن که هایلایت نشده.

  صبا Reply:

  دقیقا، عده ای با استقلال مالی زن مشکل دارن، طرف خودش کار میکنه، بعد میاد برای ما داستان تعریف میکنه که چرا استقلال مالی ” نباید” داشته باشن!!!!

 4. صبا ۱۳۹۵-۰۱-۱۷، ۳:۲۱ ب.ظ

  یک سوال، چرا خود شما کار میکنی؟

  هروقت به این سوال جواب دادی، بیا اینجا برای ما مقاله بنویس.

 5. ناشناس ۱۳۹۵-۰۱-۱۸، ۹:۵۱ ق.ظ

  ماشاالله به اینهمه حسادت دخترانه ، همینطور ادامه بدی جایزه نوبل حسادت میگیری :) موفق باشی

 6. سپردن وظایف زنی به زنی دیگر – پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه ۱۳۹۵-۰۱-۱۸، ۳:۵۵ ب.ظ

  […] به نقل از وبلاگ زهرا / […]

 7. پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه ۱۳۹۵-۰۱-۱۸، ۳:۵۵ ب.ظ

  با سلام
  مطلب شما درپایگاه خبری تحیلی مازندرانه منتشر گردید

  http://mazandarane.ir/15868/%D8%B3%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%88%D8%B8%D8%A7%DB%8C%D9%81-%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1/

  مطالب خود را برای ما ارسال کنید
  و با درج پیوند و لوگو در وبلاگ خود یاری نمایید
  موفق و پیروز باشید .
  http://www.mazandarane.ir
  info@mazandarane.ir
  mazandarane1@gmail.com
  یا علی

 8. خواننده قدیمی ۱۳۹۵-۰۱-۱۸، ۹:۴۴ ب.ظ

  برای پست قبلی.
  سال ۸۲ با وبلاگ زهرا با اون عکس گل و نوشته های دخترانه از جنس خودم آشنا شدم. من شاید ماهی یه بار بیام اینجا که اونم دلم کلی میگیره. چون یاد دفترچه خاطرات دوازده سال پیشم میفتم که میخواستم امروز چی باشم و نشد.
  با بقیه هم موافقم. غیر از سیاسی هات نوشته هاتو دوس داشتم. هر جا هستی موفق باشی حس نوستالژی من

 9. صدرا ۱۳۹۵-۰۱-۱۹، ۱۱:۵۲ ب.ظ

  من خودم به شدت طرفدار استقلال زنانم و به شدت تر دنبال اینم که حقوق برابری با اقایوت در جامعه داشته باشم(که صد البته فهمیدم تقریبا غیر ممکنه)
  اما اگر مادر باشم به هیچ عنوان حاضر نیستم برای بچه م پرستار بگیرم،ترجیح میدم یه مدت کار نکنم

 10. بنده خدا ۱۳۹۵-۰۱-۲۱، ۱۲:۱۹ ق.ظ

  قبلا راجع ب کار کردن خانوم ها نظر دیگه ای داشتی

  http://zahra-hb.com/4812/why-i-consider-introduced-women-ministers-a-positive-move/

 11. yardabestaniman ۱۳۹۵-۰۱-۲۴، ۲:۲۳ ب.ظ

  من حدود چهارساله مرتب مطالب شما رو می خونم و بسیار خوشحالم که با ویلاگ شما آشنا شدم
  همیشه به صورت کاملا بیطرفانه و بدون غرض ورزی به نکات بسیار مهم ولی ساده زندگی ما ایرانیا اشاره می کتید که من خودم حتی گاهی اصلا توجه نمی کردم
  نثر ساده ای دارید و آدم از خوندن مطالبتون لذت می بره
  خیلی خیلی ممنون که هنوز برای ما می نویسید
  پایدار باشید بانو

 12. همساده ۱۳۹۵-۰۱-۲۵، ۵:۲۶ ب.ظ

  زن ها هم دقیقا گونه ای از انسان هستند که مرد ها هستند. من هیچ وقت نفهمیدم چرا این همه تفاوت نگاه در دنیا وجود داره. نه تنها از دیدگاه مردها که خود زن ها هم حتی این تفاوت را دارند اما مهم این است که زن یا مرد هر جای دنیا در هر شغل و پیشه ای که هست از زندگی خودش احساس خوشبختی کنه. شوربختانه بیشتر ساکنین زمین در شرایط سختی زندگی می کنند ه حتی فرصت فکر کردن به چنین موضوعاتی براشون مهیا نیست.

 13. خورشید ۱۳۹۵-۰۲-۲، ۷:۱۴ ب.ظ

  خیلی ساده و روان فمینیست رو شستی گذاشتی کنار

  متن هایی که از دل برآید بر دل نشیند

  در پاسخ به صبا و ناشناس باید بگم

  بچه بودیم وقتی کم می آوردیم میگفتیم آیینه آیینه