شاهزاده خانوم سلطانه

* این چند روزه با اشتیاق فراوان کتاب دختران شاهزاده خانم سلطانه رو خوندم. حقیقتش این کتاب قبلا توی وبلاگ روژ که من خیلی دوستش دارم معرفی شده بود. منم کنجکاو شدم که ببینم چیه داستانش؟ (الان بلاگفا مشکل داره و من از توی کش کوگل تونستم اصل مطلبش رو پیدا کنم). اما اشتباهی به جای جلد یک که داستان خود شاهزاده خانوم هست رفتم جلد دو که داستان دخترانش هست رو خریدم و الان دارم در به در دنبال جلد یکش می گردم.
این کتاب درباره داستانهای دو دختر شاهزاده خانوم سلطانه است به نامهای مها و امانی. البته کلیه این نامها جعلی است ولی اصل داستان واقعی است و درباره یکی از زنان خانواده سلطنتی آل سعود هست که علیرغم محدودیت های اجتماع عربستان در رشته فلسفه درس خونده و سعی داره فعالیتهایی هر چند اندک و محدود درباره آزادی های زنان عربستان انجام بده.
چیز عجیبی که من از این کتاب فهمیدم فساد فراوان رایج در خانواده آل سعود هست! اکثر آقایان شاهزاده از صیغه سوء استفاده می کنن و جدای از اون به راحتی و بدون مشکلی با زنان خارجی روابط نامشروع دارن!
هنوز هم اونها از بسیاری از دستورات دین اسلام برداشتهای شخصی می کنن و حرمسراهایی با تعداد فراوان زنهای عقدی و صیغه ای برای خودشون درست کردن! مثلا برادر همین سلطانه یعنی علی ۴ تا زن عقدی و ۶ تا زن صیغه ای و حدودا ۲۳ تا فرزند نامشروع و ۲۱ فرزند مشروع داره!
جالبی کتاب به اینه که سلطانه یک زن مسلمان هست و همواره تلاش کرده به خوانندگان کتاب بفهمونه که اینها از دستورات پیامبر اسلام سرپیچی کردن و یا برداشتهای شخصی از حرفهای حضرت محمد انجام دادن و حتی یکبار که برادرش بعد سه بار طلاق دادن یک زنش (ندا) خواسته کلاه شرعی بذاره و به یکی پول داده که ندا رو عقد کنه و بعد بدون لمسش طلاقش بده یک حدیث از حضرت محمد (ص) آورده که اینها دارن سر خودشون رو کلاه میذارن و مورد لعن و نفرین خداوند هستند.

* اینجا هم توضیحاتی راجع به جلد اول پیدا کردم:
کتاب شاهزاده خانم داستان واقعی از زندگی در پشت پرده های بسته عربستان است نوشته جین ساسون که منیژه جوادی(بهزاد)ان را ترجمه کرده ونشر پیکان در تهران در سال ۱۳۸۰ ان را به چاپ رسانده است.
«این کتاب اخیرآ به عنوان یکی از بهترین پانصد کتابی که از سال ۱۳۰۰ میلادی توسط زنان به نگارش در امده اند٫شناخته شده است. شاهزاده خانم کتابی است محسور کننده و دلخراش که با عنوان کتاب پرفروش مجله نیویورک تایمز ٫جنبشهای طرفداران حقوق بشر را در سراسر جهان به فعالیت واداشته است.بیش از چهار میلیون نسخه از این کتاب در سراسر جهان به فروش رفته و زنان را از هر گروه سنی و هر ملیتی تحت تاثیر قرار داده است.» (ساسون ٫۱۳۸۰٫پشت جلد)
داستان روایت واقعی زندگی زنان عربستان است.
«سلطانه» که البته به دلیل امنیت زندگیش با اسم غیر واقعی معرفی شده ٫ از سختیها ٫محدودیتها٫ تعصبها و ظلم و ستمی که در طول زندگیش برای او٫زنان خانواده اش و دوستانش وجود داشته ٫ سخن می گوید.
داستان با مقدمه ای از موقعیت اجتماعی سلطانه شروع می شود.
سلطانه که در یکی از خانواده های سلطنتی و اشرافی عربستان زندگی می کند تمام این قدرت و ثروت را ظاهرآ وسیله ای برای جدا شدن او از زنهای دیگر می داند؛همانطور که خود او بارها اشاره می کند زندگیش با زنان طبقه پایین تر و حتی برده ها و کنیزان تفاوتی ندارد و جواهرهای گرانبها ٫جت شخصی و قصرهای اشرافی خانواده اش در کشورهای دیگر نتوانسته روح ازادش را محدود کند و او از نداشتن کوچکترین ازادی و بدست اوردن حقوق اولیه انسانیش سخت در رنج است.
با اینحال سلطانه در میان خواهران و زنان خوانواده اش روح سرکش و لجوجتری دارد.او هر چند اندک به مبارزه با این نابرابریها می پردازد .مثلآ در دوران کودکی سعی می کند حقوق مساوی با برادرش بدست اورد با اینکه پدر و برادرانش با کوچکترین حق مساوی او با برادراش هم مخالف هستند ولی او از پای نمی نشیند و بارها از حقه های کودکانه اش برای تنبیه برادرش استفاده می کند.
او که یک زن تحصیلکرده است و حتی به دانشگاه هم رفته ولی حق کا کردن ندارد٫حتی اجازه سفر کردنش هم باید توسط شوهرش داده شود٫ گرچه او با پشتکارش موفق می شود تا شوهرش را از تصمیمش برای ازدواج مجدد منصرف کند٫با اینحال سراسر داستان مملو از حادثه ها ٫ستمها٫سنگسار زنان ٫ازدواج دختران بسیار نو جوان با مردانی همسن پدرانشان و بخشیده نشدن حتی کوچکترین گناههایی است که بر او و همجنسان او می شود و بارها قلب هر خواننده ای را بدرد می اورد و هیجانات انها را تحت تاثیر قرار می دهد.
زبان ساده و صمیمی و بدور از تکلف و اغراق نویسنده باعث می شود تا ارتباط گرمتری با خواننده بر قرار کند و بهتر بتواند از این سبک برای پرداختن به موضوعش بپردازد.
اجتماعی که تمام قدرتها در دست مردان است ٫ نابرابریها٫سکوت و ترس زنان از ابراز کوچکترین نارضایتی ٫دید باز و اگاهانه سلطانه ٫سفرهایس به خارج از کشور و اشنایی با زنان فعال و ازاد کشورهای اروپایی باعث شده تا ذهن سلطانه به کنکاش در مورد وضعیت زنان در کشورش بپردازد و خواننده را با دردهایش شریک کند.

* :O پخش خانوم با تلفن!
من خیلی معذرت میخوام، من واقعا شرمندم ولی این آگهی رو اتفاقی دیدم یه جا برش داشتم یه عکس گرفتم گفتم شما هم ببینین ولی هرکاری کردم ازش برداشت مثبت کنم تو کتم نرفت که نرفت!

پ.ن۱: برای عکس بزرگتر روش کلیک کنین
پ.ن۲: دیدم آدرس رو پاک کنم زیاد عکس گویا نمیشه دیگه جنبه داشته باشین خودتون
پ.ن۳: یه آگهی بود قاطی این آگهی های تشخیص ترکیدگی لوله و تخلیه چاه و اینا والا من هنوز اندر بهتش موندم!

۴۰ نظر

 1. نوشین17 ۱۳۸۶-۰۴-۲۳، ۷:۳۳ ب.ظ

  چه کتاب جالبی هست اینی که معرفی کردی واقعا خوندنیه..
  درمورد لینکی هم که به مطلب وبلاگ من دادی ممنون راستش خودم هنوز تو شوکم باورم نشده :(

 2. symphony ۱۳۸۶-۰۴-۲۳، ۷:۵۹ ب.ظ

  میشه اسم اینگلیسی اش رو هم بگی لطفا؟
  ممنون

 3. رضا ۱۳۸۶-۰۴-۲۳، ۸:۱۹ ب.ظ

  زهرا خانم ، سنی مذهبان چیزی به نام صیغه ندارند اصولا صیغه از ابداعات مذهب شیعه است . یکی از دلایل مخالفت اهل سنت با شیعیان همین صیغه است . بنابراین شک کنید به کتابی که بر پایه انگاره ای نادرست شکل گرفته.

  ناشناس Reply:

  اقا رضا کتاب قران و که هر بی سر بی پایی مثل تو میفهمید که دیگه اسمانی نمیشد قران میفرمایید زنا حرامه حالا شک داری خواهرتو زنتو مادرتو تشویق به زنا کن.

 4. روژ ۱۳۸۶-۰۴-۲۳، ۹:۲۸ ب.ظ

  کلی نوشتم اما پرید!
  راستش خیلی برام جالب بود چیزی که راجع به سلطانه نوشتی، چون جلد سومش رو هم همین دیروز تموم کردم!
  نکته ای که تو این کتاب برام جالب بود این بود که این فرد با این زندگی اسفناک از نظر حقوق زنان، یه جایی خیلی گذرا اشاره کرده بودکه نگرانه عربستان هم دچار بنیادگرایی ایرانی بشه!
  من منتقد جدی حقوق زنان در ایرانم، اما برام جالبه که کسی که در اون فضا زندگی می کنه که وضع زنان خانواده های مدرنش با ثروت های افسانه ای به اون ترتیبه فکر می کنه که ایرانی ها بنیادگرا ترن!
  اما راجع به صیغه، در این کتاب تصویر شده که مردم عربستان (شاهزاده هاش) برای تصاحب زنان بیشتر راه های متنوعی دارن (مثلاً خرید برده از خانواده های فقیر پاکستانی، فیلیپینی، مصری و…) که نه غیر شرعیه و نه غیر قانونی (اینجا اصلاً بحثم این نیست که شرع اینو قبول می کنه یا نمی کنه، بحث فقط اینه که حاکم شرع عربستان قبول می کنه) و روش ها و توجیهات دیگه که تو جلد سوم بیشتر دیده می شه.
  من چند کتاب دیگه هم راجع به زندگی یک زن افغانی، یک زن عراقی و چند زن مصری خریدم که بعد از اینکه خوندم (البته احتمالاً در یک برنامه بلند مدت!) اگر نکته ای توشون دیدم می نویسم تو وبلاگ.
  راستی هیچ فکر نمی کردم وبلاگ منو بخونی زهرا جان! به هر حال ممنون زهرا جان، من هم اینجا رو دوست دارم، بیشتر از همه به خاطر اینکه با وجود اختلاف عقاید در خیلی زمینه ها می تونم دوستانه اینجا رو بخونم و نظرمو بگم و یاد بگیرم. حالا هم دانشگاهی بودن که بماند:D

 5. yaser ۱۳۸۶-۰۴-۲۴، ۶:۳۱ ق.ظ

  سلام
  خواهش میکنم از بازدید کننده ها تون تقاضا کنید تا به مخابرات ایمیل بزنن تا شما از فیلتر نجات پیدا کنید !
  ممنون

 6. Maryam ۱۳۸۶-۰۴-۲۴، ۱۱:۰۶ ق.ظ

  salam

  man blog shomro modati hast ke mikhoonam. midonam ke shoma mohandese computre hastid. mikhastam beporsam ke shoma khodetton ya kasio mishnasid ke web site design kone. Midonam ke kare mohandese computer ba web design chandan rabti nadareh va be har hal goftam shayad shoms kasio beshnasid. albate man dar iran nistam va elati inke donbale kasi hastam ke az iran in karo bekone bekhatere inke mikham hazine in kar baram kamtar beshe. be har hal age dar in zamine etelaati dashtid mamnoon misham.

  albate baratoon ye emailam ferestadam. Nemidonam oon emailo khondid ya na. agar mayel boodi lotfan baram email bedid. Emaile man ine maryam_h2006@hotmail.com

  Merci,

  Maryam

 7. حامد ۱۳۸۶-۰۴-۲۴، ۱۲:۱۴ ب.ظ

  زهرا خانم ولی من کم کم دارم به این نتیجه میرسم که شما خودتان یه جورای مشکل دارین که فقط به مطالبی از این دست میپردازید و الا هیچ لزومی به پرداختن به چنین مسائلی نیست.
  از رفتار آقای “فرزاد حسنی” گرفته تا آگهی “پخش زن” و این دست کتب بی هویت آنهم در زمینه ی “صیغه”!
  پس حق بدین به من که در باره ی شما جور دیگری فکر کنم به گمانم شما هر چه زودتر ازدواج کنید بخش عظیمی از مشغله های فکریتون راجع به مسائل جنسی حل میشه و قوای خود را در راه بهتری به خدمت میگیرید. اگر هم قصد ازدواخ ندارین لطفا کمتر به این مسائل موهوم و مخدوش کننده ذهن برای جوانان بپردازید!

 8. همشهري ۱۳۸۶-۰۴-۲۴، ۱۲:۳۷ ب.ظ

  سلام. فکر نمیکنین مطالب مثبت تو وبلاگتون کم شده؟!

 9. پندار ۱۳۸۶-۰۴-۲۴، ۱۲:۵۰ ب.ظ

  سلام! وبلاگتون احتمالاً به خاطر لینک هایی که به سایت های فیلتر شده دادین فیلتر می شه. البته همه جا فیلتر نیست. اینم نوع جدید هرمی بودنه! هرکی به فیلتری لینک بده، فیلتر می شه!!! با مزه نیست اصلاً. مؤفق باشید. خدانگهدار.

 10. معصومه ۱۳۸۶-۰۴-۲۴، ۱:۰۵ ب.ظ

  سلام زهرا خانوم شنیدم که سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که به اشتباه فیلتر می‌شوند می توانند به آدرس filter@dci.ir ای-‌میل بزنند، به جای subject نامه، آدرس سایت یا وبلاگشان را بنویسند و در متن نامه به فیلتر شدن سایت‌شان اعتراض کنند و علت آن را جویا شوند.
  امیدوارم که به زودی از فیلتر دربیایی.

 11. فائزه ۱۳۸۶-۰۴-۲۴، ۷:۰۱ ب.ظ

  سلام زهرا جان.
  اول بگم که تقریبا یک سالی هست که وبلاگت را میخونم اما نظر فکر کنم یکی دو باری بیشتر ندادم.
  اما این پستت نظر لازم داشت! آخه منم این کتاب را خوندم و واقعا عاشقشم.
  من جلد دو را خوندم و عین خودت دنبال بقیشم.
  واقعا خوشم اومد ازش.
  البته راستش را بخوای مامانم اول خوندن و بعد به من دادن بخونم.
  به هر حال ممنون بابت مطلبت.

 12. سمیه ۱۳۸۶-۰۴-۲۵، ۹:۱۷ ق.ظ

  من که همه چیزم ازتوست چگونه فراموشت کنم وقتی هنوزفراموش کردن را به من نیاموختی.

 13. نازي ۱۳۸۶-۰۴-۲۵، ۵:۰۵ ب.ظ

  سلام!
  یه دو کلمه حرف حساب با آقای حامد:
  ببینید چیزهایی که زهرا مینویسه ا-ر-و-ت-ی-ک نیست که اونا رو به نیازهای جنسی ربط میدید.اینا دغدغه های فکری خیلی از زنهای جامعه است منجملی کسانی که مثل من متاهل هم هستند..اینا جنبه” جنسیتی” داره و نه صرفا “ج-ن-س-ی” (مسلما آدمی مثل شما که قادر به تجزیه و تحلیل هست تفاوتشونو میدونه)….یعنی یه جور اشتغال فکر با ظلمی که اینجا وخیلی جاهای دیگه بر زنان هست ویا مسائلی از این قبیل..
  (مامانم عادت داشت هر وقت داداش کوچیکه ام شر بازی در می آورد بهش میگفت تا مادر نشی نمیفهمی من چی میکشم :D

 14. نازي ۱۳۸۶-۰۴-۲۵، ۵:۰۷ ب.ظ

  حالا منم میکم تا شما زن نباشی نمیدونی چه ظلمی به زنها میشه…..

 15. حامد ۱۳۸۶-۰۴-۲۶، ۹:۳۵ ق.ظ

  به نازی خانم:

  من برای تمامی خانمها و همچنین زهرا خانم احترام زیادی قائلم ولی باور کنید برداشت من از مطالب ایشان همان “مشکلات جنسی شخص ایشان” بود و نه “جنسیتی”. شاید “برداشت” من این طور بوده.

  ولی به جرات و با کمال احترام به همه شما خانمهای محترم میگم که در هیچ جای دنیا قدر و منزلت زن اینچنین مانند کشور ما حفظ نمیشود
  (این را قاطعانه میگم چرا که من سالهای زیادی در اروپا زندگی کرده ام)
  خدا را هزار مرتبه شکر کنید که در عصر حکومت اسلامی به سر میبرید.
  و این حکومت شان و منزلت شما را دوباره به همگان گوشزد کرد.
  شاد و پیروز باشید: حامد

 16. نازي ۱۳۸۶-۰۴-۲۷، ۷:۳۱ ب.ظ

  !!!!!دوباره سلام..
  یعنی واقعا در کشور ما خیلی کرامت خانمها حقظ میشه؟نهههههه…اگر اینطور باشه که خیلی مایوس کننده است.تا حالا امیدواربودم که اوضاع یه تغییراتی بکنه.واله من نمیدونم شما با کجا مقایسه میکنید ولی ما که خیلی احساس فشار میکنیم…

 17. حامد ۱۳۸۶-۰۴-۲۸، ۲:۳۹ ب.ظ

  نازی خانم سلام

  شما اگر جند سال توی آلمان و اتریش زندگی کنید می بینید “کرامت” زن یعنی چه!
  توی ایستگاه مترو بارها شاهد ایستادن زنانی بودم که اعلامیه هایی با مضمون زیر دارند :
  “تا کی از شوهرانمان کتک بخوریم؟” و خیلی از مردان مست تا حد مرگ همسرشان را کتک میزنند.هیچ میدانید یک روز یک زن آلمانی به من چی گفت؟ گفت: “حامد من از شوهرم خیلی ممنونم که هزینه ی سفر من را ها ۱۲۰۰ یورو میشه تقبل کرده واقعا از این شوهر ها کم پیدا میشه!” اولش منم مانند شما خندیدم وفکر کردم شوخی میگه بعد برام کلی از چیزای گفت که اگر بازم برات بگم یک کتاب میشه و می بینی ایران “بهشت خانمهاست” .
  شما اونجا آزادی “ظاهری و لختی” زن را می بینی ولی نمی دونی که توی یک بیمارستان یک پرستار زن “نصف” حقوق همون پرستار مرد را داره با همان سوابق خدمتی و شرایط یکسان. میدونی دلیلش را چی مگن؟
  چون “اون” “زن” است!
  من هم دل خوشی از گرانی تورم و …. ندارم ولی خواهش میکنم گول این تبلیغات غلط و بی پایه را نخورید.
  شاد و پیروز باشید: حامد

 18. زهرا ۱۳۸۶-۰۴-۳۰، ۷:۴۹ ق.ظ

  به حامد:
  من الان دیالوگ شما رو با نازی خوندم
  ولی هنوزم نفهمیدم کجای متن من این فکر رو توی ذهن شما آورد که من از وضع زنان مملکتمون ناراحتم؟!!!!!
  یعنی جدی جدی ها دلم میخواد بگید دقیقا کدوم پاراگراف و یا کدوم بخش از متن چنین فکری رو القا کرد!!!
  اصلا این کتاب راجع به وضع زنان توی هربستان هست دوست عزیز! مثل اینکه متن رو نخونده نظر دادید:-)

 19. ياسر ۱۳۸۶-۰۵-۱۷، ۱۰:۴۰ ق.ظ

  ننت

  ناشناس Reply:

  chera kosesh ja endakhti

 20. mohmamd ۱۳۸۶-۰۹-۱۲، ۱۱:۵۴ ق.ظ

  سلام.اگرممکنه عکس وفیلتر شکن داشتی بفرست منتظرم.

  متشکم

  محمد ۱۲/۹ /۱۳۸۶

 21. ناشناس ۱۳۸۶-۰۹-۲۳، ۹:۲۱ ب.ظ

  قربانم برو

 22. علی ۱۳۸۶-۱۰-۱۵، ۲:۵۴ ب.ظ

  وب جالبیه خوبه

 23. HAMED ۱۳۸۶-۱۲-۲۸، ۱:۴۰ ق.ظ

  من واقعا می خواهم برای خدا صیغه کنم . امروزه اگر یک جوان زنا کند می گویند جوانی کرده اما اگر صیغه کند می گویند هیز است .من در خانه ای در قزوین مشغول درس خواندنم برای کاشناسی شما بگویید من چکار کنم من با یک روحانی صحبت کردم اما او جوان بود بطور کلی بگویم کاری از دستش بر نیامد حالا شما می گوید که الان با این کار گناه میکن .پول زیادی هم ندارم خیلی کم اما دوست دارم تا آخرش گناه نکنم

  به امید خدا

 24. HAMED ۱۳۸۶-۱۲-۲۹، ۲:۱۱ ق.ظ

  من واقعا می خواهم برای خدا صیغه کنم . امروزه اگر یک جوان زنا کند می گویند جوانی کرده اما اگر صیغه کند می گویند هیز است .من در خانه ای در قزوین مشغول درس خواندنم برای کاشناسی شما بگویید من چکار کنم من با یک روحانی صحبت کردم اما او جوان بود بطور کلی بگویم کاری از دستش بر نیامد حالا شما می گوید که الان با این کار گناه میکن .پول زیادی هم ندارم خیلی کم اما دوست دارم تا آخرش گناه نکنم

  به امید خدا

  HAMED55741555@YAHOO.COM

 25. بلال ۱۳۸۷-۰۱-۱۴، ۹:۴۹ ق.ظ

  نظر

 26. بنده خدا ۱۳۸۸-۰۲-۲۶، ۹:۱۸ ق.ظ

  دلیل حرام اعلام شدن صیغه یا عقد موقت توسط عمر:روزی ابوبکر نشسته بود عمر بر او وارد شد و پرسید گرفته ای؟ ابوبکر گفت هر چه می کنیم علی را از چشم مردم بیاندازیم موفق نمی شیم عمر گفت:یادت هست پیامبر در منبر گفت کسی دشمن علی نمی شود مگر حرامزاده پس راهش این است که حرامزاده درست کنیم و برای همین وقتی عمر به خلافت رسید گفت دو چیز را پیغمبر حلال اعلام کرده بود که من بعد من آنها را حرام اعلام می کنم ۱٫نماز طواف نسا(به عقیده شیعه هر حاجی اگر این نماز را نخواند ویا غلط بخواند برای همیشه زن یا مرد بر او حرام میشود)۲٫صیغه

 27. ناشناس ۱۳۸۸-۰۶-۱۸، ۱۱:۰۵ ق.ظ

  man samanam hala akse vaghean haghighat dare ya ye barnameie ke baraye taraf sakhtin belakhare age shomare peida kardin arzon bod man payeam

  قاصدک Reply:

  salam khanome mohtaram ,mitonam khahesh konam agar emkan dashteh basheh va jesarat ham nabasheh ba shoma ashena besham,moteshaker misham in ham adrese emaile bandeh
  alborznoros@yahoo.com

 28. ناشناس ۱۳۸۸-۰۶-۱۸، ۱۱:۰۸ ق.ظ

  to male in harfaei male zire barfaei

 29. rahim shirazi ۱۳۸۸-۰۷-۱۶، ۸:۵۵ ب.ظ

  faghat migam har kari bekon ke be nafe javanan bashad na be zarar anha.dostat daram/s/s/s/s.s

 30. پریسا ۱۳۸۸-۰۹-۲۸، ۱:۱۰ ق.ظ

  سلام یاسر جون چرا زن صیغه ای؟ خودم زن دایمت می شم. فقط یه عکس از خودت واسم بفرست.

 31. kon kong ۱۳۸۸-۱۲-۱۱، ۶:۴۲ ب.ظ

  sokhane khasi nadaram.
  ghasedak ridia.
  pesare ko……..kesh

 32. مهسا ۱۳۸۹-۰۲-۲۱، ۳:۴۲ ب.ظ

  این کتاب جالب ترین کتابی بود که خوندم

  نسیم Reply:

  منم موافقم خیلی با حال بود

 33. مهسا ۱۳۸۹-۰۲-۲۱، ۳:۴۴ ب.ظ

  امیدوارم که همه ازش پند بگیرن

 34. ویانا ۱۳۸۹-۰۲-۲۱، ۳:۴۵ ب.ظ

  از همه جا واسه کثافت کاری استفاده میکنیا!

 35. ویانا ۱۳۸۹-۰۲-۲۱، ۳:۴۶ ب.ظ

  بشین تا بیام

 36. ویانا ۱۳۸۹-۰۲-۲۱، ۳:۴۶ ب.ظ

  خاکبرسر